Zgorzelec - styczen 2012
Lodowisko stałe zadaszone na terenie Łagowskiego Obiektu Sportowego w Łagowie k/Zgorzelca o powierzchni 800m² (20x40m)
Janikowo - listopad 20112
Wykonanie płyty sztucznego lodowiska (21x41m) wraz z kanałem mrożeniowym
Budowa Lodowisk TOL Sp. z o.o. ma znaczący udział w przygotowaniu Mistrzostw Świata Dywizji I w hokeju na lodzie, które odbyły się w miesiącu kwietniu 2009 na obiekcie Tor-Tor w Toruniu.
Przestarzała instalacje mrożenia tafli, w której krążyło 15 ton amoniaku zastąpiono nowoczesną technologią przy zastosowaniu 30 kg amoniaku oraz wodnego roztworu glikolu.
Stacja chłodnicza firmy PRORINK /Finlandia/ zamraża 2 tafle lodowisk – w halo głównej oraz treningowej, którą wybudowano na tą prestiżową dla polskiego sportu imprezę.
Nowoczesna instalacja chłodzenia, która służy również do podgrzewania gruntu płyty lodowiska przyczyniła Siudo tego, że Toruń może organizować największe imprezy w zimowych sportach halowych.
Zastosowanie nowoczesnego i wolnego od kosztów eksploatacji systemu zapobiegającemu przemarzaniu Po Mistrzostwach Świata bardzo pozytywną opinie wydały władze Międzynarodowej Federacji Hokeja na lodzie.
Tor lodowy w Zakopanem - luty 2009
Mistrzostwa świata juniorów w jeździe szybkiej na lodzie - Zakopane - luty 2009
Budowa Lodowisk TOL Sp. z o.o. zakończyła w 2009 roku budowę w Zakopanem Toru do Jazdy Szybkiej na Lodzie, na którym w dniach 20-22 luty odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Jeździe Szybkiej na Lodzie.
Maszynownię chłodniczą składającą się z dwóch jednakowych, kompaktowych agregatów dostarczyła fińska firma Prorink.
Mistrzostwa Świata zgromadziły 128 zawodników z 22 krajów z 4 kontynentów. Wysokogórski tor pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrych wyników sportowych. Na Mistrzostwach Świata zawodnicy pobili 38 rekordów życiowych i uzyskali 51 najlepszych wyników w sezonie. W łącznej klasyfikacji medalowej najlepsze okazały się reprezentacje Holandii – 12 medali, USA – 7 medali i Rosji – 3 medale.
Tor uzyskał wysoką ocenę Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego.
Lodowisko w Michałowicach - grudzień 2006
Warunki klimatyczne Polski nie pozwalają na wykorzystywanie przez cały rok otwartych obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak boiska do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, korty tenisowe, place zabaw i inne. Okres jesienno-zimowy (listopad-marzec) to najczęściej czas martwy dla tych obiektów. Wówczas istnieje potrzeba dodatkowych nakładów finansowych na ich zabezpieczenie, a przecież te obiekty w znakomity sposób nadają się do wykorzystania jako wielofunkcyjne obiekty sportowe! Opierając się na wzorach skandynawskich Budowa Lodowisk TOL sp. z o.o. oferuje lodowiska sezonowe propagując w samorządach lokalnych ideę „tu gdzie latem jest boisko, zimą będzie lodowisko”.
Przykładem spełnienia powyższej idei może być otwarte lodowisko przyszkolne w Michałowicach, gdzie na powierzchni 600 m2 boiska ze sztucznej trawy, w okresie zimowym pojawiły się bandy i lód. W celu zapewnienia pełnego komfortu korzystania z obiektu, gmina zadbała, aby szkoła otrzymała sprowadzoną z Finlandii, najnowocześniejszą technologię chłodzenia. Nowoczesna maszynownia chłodnicza umożliwia utrzymanie lodu nawet wtedy, gdy na innych lodowiskach stoi woda. Dzieci z Michałowic z satysfakcją patrzą, jaką popularnością cieszy się ich lodowisko, które odwiedzają amatorzy „ślizgawki” również z innych miejscowości, gdzie aura nie pozwala na utrzymanie lodu. Nad nienagannym funkcjonowaniem lodowiska czuwa dyrektor szkoły, Andrzej Olęcki. Dzięki jego staraniom do Michałowic została sprowadzona profesjonalna maszyna do konserwacji lodu – rolba ZAMBONI, taka sama, jakiej używają lodowiska hokejowe. Dzięki temu, zarówno dyrektor, jak i młodzi użytkownicy lodowiska mają pewność, że ich obiekt będzie zawsze w dobrej formie.
Tor lodowy z zawartym wewnątrz lodowiskiem w Regionalnym Centrum Sportowym OSiR w Lubinie - luty 2006
Budowa obiektów o nazwie Regionalne Centrum Sportowe OSiR rozpoczęła się w 2004 roku i zrealizowana została w dwóch etapach
I etap w latach 2004-05 to roboty przygotowawcze dla wykonania obiektu, montaż maszynowni chłodniczej oraz systemu mrożenia dla tafli lodowej lodowiska o wymiarach 30 x 60 m
II etap w roku 2006 to montaż systemu mrożenia dla toru jazdy szybkiej na lodzie o dlugości 250 m i szerokości 5 m, wykonanie garażu rolby z instalacją odzysku ciepła i topielnikiem oraz kładki nad torem.
Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w lutym 2006 roku przy czym lodowisko funkcjonowało już w sezonie zimowym 2004/2005. Lodowisko spełnia rolę obiektu dwufunkcyjnego – w okresie zimowym jest ogólnodostępną ślizgawką, natomiast w lecie rozmieszczone są na nim trzy korty tenisowe i boisko do siatkówki. W tym celu na płytę betonową lodowiska położono trawę syntetyczną polipropylenową wypełnioną piaskiem kwarcowym. Bandy lodowiska wykonane są w rozwiązaniu samoprzymarzającym, tak że po rozmrożeniu lodu są demontowalne. Wzdłuż długich boków lodowiska w okresie letnim montuje się siatki osłonowe wychwytujące piłki tenisowe. Bezpieczeństwo łyżwiarzy korzystających z toru zapewniają materace ochronne ułożone wzdłuż całej jego długości. Tor wykonany został z betonu odpornego na wpływy dynamiczne i naciski zawodników uprawiających w lecie jazdę na rolkach.
Instalacja mrożeniowa dla lodowiska i toru została zaprojektowana w systemie pośredniego chłodzenia z czynnikiem pośredniczącym – freezium. Firma Budowa Lodowisk TOL Sp. z o o. oferuje ten nie stosowany na krajowych lodowiskach czynnik chłodniczy przewyższający dotychczas stosowany wodny roztwór glikolu pod względem wyższej przewodności cieplej i stopnia bezpieczeństwa. Freezium charakteryzuje się niską lepkością, wysoką przewodnością cieplną i korzystnym ciepłem właściwym. Poza tym ten nowy czynnik chłodniczy nie jest toksyczny ani palny, a uwolniony do środowiska podlega szybkiej biodegradacji – 120 razy szybciej niż glikol.
Całkowita pojemność układu mrożeniowego płyty lodowiska i toru wynosi ok. 17,5 m³.
Dla potrzeb lodowiska i toru łyżwiarskiego zamontowano w komorze usytuowanej na krótszym boku lodowiska nowoczesny kontenerowy agregat chłodniczy o mocy chłodniczej 630 kW i poborze prądu N=255 kW. Czynnikiem chłodniczym w agregacie jest freon R404a.
Temperatura freezium na zasilaniu -15 ºC i powrocie -11ºC gwarantuje utrzymanie lodu dobrej jakości na lodowisku przy jednoczesnym mrożeniu toru łyżwiarskiego i na odwrót. Agregat chłodniczy wyposażony jest w wymienniki wodne wykorzystujące ciepło przegrzania, dzięki czemu wykorzystane jest ono do topienia śniegu zwożonego przez maszynę do konserwacji lodu (rolbę) do topielnika.
Optymalne warunki współpracy zapewniające odpowiednie parametry lodu na lodowisku i torze zrealizowane są przez centralę sterującą, współpracującą ze sterownikiem agregatu chłodniczego. Centrala ta umożliwia sterowanie nastawami przepustnic lodowiska i toru oraz przepustnicami poszczególnych sekcji toru.
Lodowisko w C.H. PROMENADA - kwiecień 2005
Pierwsze w Polsce całoroczne lodowisko w centrum handlowo-rozrywkowym otwarto 15 kwietnia 2005 r. w Warszawie. Od tej pory do C.H. PROMENADA można wybrać się nie tylko po to , by zrobić zakupy lub coś zjeść, ale również po to, by poślizgać się na łyżwach.
Lodowisko rekreacyjne PROMENADA zostało wykonane w trakcie rozbudowy istniejącego od 10 lat Centrum Handlowo-Rozrywkowego PROMENADA na warszawskim Grochowie.
Pomysł wybudowania lodowiska w centrum handlowym spotkał się ze znakomitym przyjęciem klientów, którzy od momentu otwarcia, tj. od 15 kwietnia br., wręcz okupują taflę i teren wokół lodowiska, pełen kawiarenek i restauracji. Rodzice robiący zakupy często wypożyczają swoim dzieciom łyżwy i pozostawiają je pod opieką instruktora.
Lodowisko jest czynne cały rok. Ma nietypowy kształt, w połowie elipsy, a w połowie koła o promieniu ~ 9 m. Powierzchnia tej płyty wynosi 328 m2. Położona jest w głównej części atrium na parterze. W podziemiu zlokalizowano pomieszczenie technologiczne, szatnię ogólną, wypożyczalnię łyżew.
Lodowisko JANTOR w Katowicach - wrzesień 2004
Lodowisko JANTOR w Katowicach jest obecnie najnowocześniejszym lodowiskiem w Polsce. Technologia systemu chłodzenia opiera się na stacji chłodniczej fińskiej Firmy PRORINK typu Crystal Ice – 400. Stacja chłodnicza w formie kontenera zamontowana jest poza główną halą lodowiska. Zastosowany agregat chłodniczy z ekologicznym czynnikiem chłodniczym – amoniakiem został wyprodukowany w warunkach fabrycznych bez konieczności wykonywania instalacji podczas trwającej budowy. Przejrzystość konstrukcji , pewność połączeń elementów chłodniczych oraz niezawodność zastosowanych elementów spełnia wymogi Unii Europejskiej oraz polskich norm pozwalając na długotrwałą i niezawodną pracę bez konieczności modernizacji w okresie eksploatacji. Nigdy jeszcze nie stosowano w Polsce tak zaawansowanej technologii, która umożliwiałaby pracę lodowiska przy tak minimalnej ilości czynnika chłodniczego - 15 kg ! Technologie stosowane dotychczas wymagały od kilkudziesięciu do kilku tysięcy kilogramów amoniaku (w starym układzie w obiegu znajdowało się ok. 6000 kg amoniaku co stanowiło znaczące zagrożenie dla otoczenia).Użycie falowników do sterowania pracą silników elektrycznych umożliwia bardzo precyzyjne dopasowanie do rzeczywistego obciążenia ze strony lodowiska , a tym samym minimalizuje zużycie energii elektrycznej.
Chłodziwem, którym zasilane są wężownice zainstalowane pod płytą lodowiska jest wodny 35% roztwór glikolu etylenowego. Wężownice stanowią rury polietylenowe PEHD o średnicy Dz – 25 mm, ułożone w pojedyncze pętle o łącznej długości ok. 20 km. W celu zapewnienia jak największej równomierności chłodzenia powierzchni płyty lodowiska, wykonano zasilanie układu w układzie „Tichelmanna”.
Lodowisko przewidziane jest do całorocznego użytkowania, tj. bez konieczności jego rozmrażania.
Po raz pierwszy na polskim lodowisku zastosowano system zapobiegający przemarzaniu gruntu w głąb, dzięki czemu unika się szkód powstałych przez zmianę objętości zamarzniętego podłoża. Uzyskano to przez zastosowanie rur grzewczych umieszczonych poniżej izolacji termicznej płyty lodowiska. Ciepło dla instalacji podgrzewania uzyskane zostało z instalacji odzysku ciepła w maszynowni. Część ciepła odpadowego jest wykorzystana do topienia śniegu w topielniku.
Cały system jest całkowicie zautomatyzowany, a obsługa ograniczona jest jedynie do określonego sprawdzania podstawowych parametrów pracy układu.
Powierzchnia użytkowa zamontowanej stacji chłodniczej (ok. 30m2) jest ok. 13 razy mniejsza od starej maszynowni, a znikoma ilość amoniaku czyni układ całkowicie bezpiecznym dla środowiska
Innowacyjnym jest także zastosowanie po raz pierwszy w Polsce band wytłumiających, dwustronnie krytych polietylenem z oszkleniem wolnonośnym. Są to pierwsze w kraju bandy, dzięki którym widoku łyżwiarzy nie przesłaniają słupy do mocowania szkła.
O jakość lodu dba załoga wyposażona w nowoczesną maszynę (tzw. rolbę) typu Zamboni, mającą na wyposażeniu m.in. agregat heblowy do lodu oraz instalacje do polewania, mycia i oczyszczania śniegu.
W obiekcie znajduje się ponadto siłownia, pokój odnowy biologicznej z hydromasażem oraz pokój medyczny. Obiekt jest w pełni monitorowany i przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych.
Lodowisko po generalnej przebudowie otwarto 24 września 2004 r. i stało się od razu bazą treningową dla łyżwiarzy figurowych, hokeistów jak również cieszącym się wielką frekwencją popularnym obiektem rekreacyjnym dla mieszkańców Katowic.